Zeytinyağı

Zeytinyağı 101: Temel Bilgiler

Natürel Sızma Zeytinyağı bir bakıma Ege’nin altın değerinde bir iksiridir. Zeytinyağının “Natürel Sızma” olması onun saflığa ve laboratuvar ortamında kanıtlanan bir takım özelliklere sahip olmasını gerektirir. Diğer bir deyişle, yalnızca ve yalnızca zeytin suyudur. Yüksek kaliteli Natürel Sızma Zeytinyağı sadece çok leziz olmakla kalmaz aynı zamanda sağlığımız için çok yararlı başka özellikler de barındırır. Bu özellikleri bir çok bilimsel çalışmaya konu olmuş ve onaylanmıştır. Bunun yanındaysa elbette katıldığı herşeyi daha lezzetli yapmaktadır.

Zeytinyağı Tadım Rehberi

Zeytinyağı tadımı çok incelikli bir etkinliktir. Zaman içerisinde zeytinyağının elde ediliş biçimlerine ve lezzet bileşenlerine karşı hassasiyetimizi ancak bu tadım etkinliğini doğru yöntem ve yaklaşımlarla uyguladığımızda geliştirebiliriz. Bu rehber aracılığıyla size zeytinyağı tadımının her aşamasında eşlik edeceğiz. Bu sayede kim bilir belki de evinizde vereceğiniz bir sonraki akşam yemeği zeytinyağı tadımını içeren karşılıklı etkileşime daha açık bir etkinlik olabilir.

Zeytinyağı Tadımı

1.  Tadımını gerçekleştirmek istediğiniz zeytinyağlarını alın. Bu noktada küçük şişelerde, farklı yörelerden ve farklı zeytin türlerinden elde edilmiş zeytinyağları seçmenizi öneririz. Böylelikle aralarındaki farkları yakalama ve zeytinyağına ilişkin damak tadınızı geliştirme şansınız artacaktır.

2.  Tadım bardağınıza 1 ya da 2 yemek kaşığı (15-20 ml) kadar zeytinyağını doldurun. Bardağı sol elinizde tutun ve ağzını sağ elinizle kapayın. Bu zeytinyağının ılımasını ve böylelikle aromasını dışarı daha fazla salmasını sağlayacaktır.

3.  Zeytinyağını bardağınızın içinde hafifçe çevirerek sallayın. Bu şekilde bardağın iç yüzüne değen zeytinyağı aromatic bileşenlerini dışarı biraz daha salar. Ayrıca kıvamını (ör: koyu, seyreltilmiş vb.) anlamanızı sağlar.

4.  Burnunuzu bardağın içine iyice yaklaştırın ve zeytinyağının aromasını koklayarak içinize çekin. Kokusunu not edin. Acımsı? Meyvemsi? Güçlü ya da hafif?

Zeytinyağının aromasını ve tadını tanımlamakta kullanılan bazı özel terimler:

 • Taze çimen
 • Yeşil elma
 • Domates yaprağı
 • Yeşil ve yapraksı
 • Yeşil ya da olgun muz
 • Çiçeksi
 • Tereyağımsı
 • Fındıkımsı, cevizimsi
 • Yeşil zeytin
 • Olgun zeytin

Bazı kokular ise tadımını yaptığınız zeytinyağının düşük kaliteli olduğunu gösterebilir.

 • Acı ve bayat fındık, ceviz kokusu veya mumsuluk
 • Küflü mantar kokusu
 • Bozuk sebze kokusu
 • Sirkemsi koku

5.  Nefesinizi içeri çekerken zeytinyağınızdan küçük bir yudum alın. Bu tadını daha iyi almanıza yarar.Tüm dilinizi kaplamaya yetecek büyüklükte bir yudum aldığınızdan emin olun. Çok kısa süreliğine zeytinyağının dilinizde kalmasına izin verin ve bu esnada tıpkı önceki adımda aroması ve kokusu için yaptığınız gibi tadına ilişkin notlar alın.

6.  Şimdi zeytinyağınızı size sunduğu tat ve duyulara dikkat göstererek yavaşça yutun. Boğazınızda zaytinyağına has bir yakıcılık hissedebilirsiniz. Bu zeytinyağınızın çok olumlu bir özelliğidir. Bu yakıcılık yüksek nitelikli zeytinyağının antioksidan yapısına ve fenolik bileşenler bakımından zenginliğine işaret eder. Kimi zeytinyağlarında bu yakıcılık öksürme refleksi doğurabilir. Bu yakıcılıkla birlikte bir acılık da tadım deneyiminize eşlik edebilir. Bu ise genellikle erken hasat edilmiş zeytinlerden elde edilmiş zeytinyağlarında kendini gösterir. Son olarak ise en geniş yelpazede meyvemsilik özelliğine ilişkin notlar almaya çalışın. Zeytinyağı ayırt edici tadını “yakıcılık, acılık ve meyvemsiliğine” ilişkin özelliğinden alır.

7.  Şimdi damağınızı ve dilinizi biraz su veya profesyonel zeytinyağı tadımlarının geleneksel damak durulayıcısı olan yeşil elma ile temizleyin. Bu noktada damak durulaması için ekmek çok işinize yaramayacaktır ancak bir kısım zeytinyağını emerek lezzet duyunuza ufak bir mola verdirebilir.

8.  Hazır olduğunuzda bir sonraki zeytinyağı ile tadıma devam edin ve en beğendiğiniz zeytinyağını keşfedene kadar aldığınız notları ve tadım deneyiminizi karşılaştırın.

Zeytinyağı Tadımına Ev Sahipliği Yapmak 

Zeytinyağı tadımına ev sahipliği yapmak alışageldiğiniz akşam yemeği davetine sıradışı ve çok eğlenceli bir seçenek olabilir. İşte yapmanız gerekenler:

1.  Her davetliden tadımlık bir şişe zeytinyağı getirmesini rica edin. Bu noktada Whatsapp/Telegram gibi ortak bir sosyal medya uygulaması işinize yarayabilir. Şonuçta her davetlinin ayrı bir zeytinyağı getirmesi tadım deneyimizi zenginleştirecektir.

2.  Tüm tadım etkinliği ve her davetli için yeterli sayıda zeytinyağı tadım bardağınız olduğundan emin olun. İdealde, koyu renkli cam bardaklar kullanılır ki zeytinyağının rengi tadım deneyiminizi etkilemesin.

3.  Zeytinyağı ile iyi eşleşecek yiyecekleri hazır edin. Bunlar ne olabilir? Örneğin; haşlanmış patates, taze mozarella, olgun domates, ekmek, fasülye / barbunya, yeşil salata, mevsim sebzeleri, ızgara et, haşlanmış ya da ızgara tavuk…Yemekleri sade bir şekilde pişirin ve fazlaca baharat kullanmaktan kaçının. Ancak, tadım için elinizde bir parça deniz tuzu bulundurmanız faydalı olur.

4.  Ayrıca su veya soda bulundurmanız ve damak durulaması için davetlilerinize yeşil elma ikram etmeniz gerektiğini unutmayın.

5.  Davetlilerinize her adımda tadım deneyiminin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatmaya özen gösterin. Dilerseniz önceki bölümde sizin için hazırladığımız “Zeytinyağı Tadım Rehberimizi” gözden geçirebilirsiniz.

6.  Lezzetli tadımlar!